Anasayfa Soru ve Cevaplar Genel Cuma Vakti Alışveriş

PostHeaderIcon Cuma Vakti Alışveriş

Soru: Cuma günü sela ile öğle namazı arası alışveriş yapmak haram mıdır?

Cevap: Allahu Teâla Cuma namazıyla ilgili şöyle buyuruyor. “Ey İman edenler, Cuma günü (ezanla) namaz için çağrıldığınız zaman, derhal Allah’ın zikrine koşun, alışverişi (işi gücü) bırakın.

 Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.„ (Cuma Sûresi:9) Üzerine Cuma namazı farz olanların Cuma vaktinde alış-veriş yapmaları, işle güçle meşgul olmaları haramdır. Cuma vakti, dış ezanla başlar, hutbenin okunması ve iki rekat Cuma farzının kılınmasıyla sona erer. Çalışmanın haram olduğu vakit bu vakittir. Salâ, namazı hatırlatmak için yaklaşık bir saat önce okunur, dolayısıyla Salâ ile ezan arasında alış-veriş, herhangi bir dünyalık işle meşguliyet haram değildir. Ayrıca üzerine Cuma namazı farz olmayan, bayanların, çocukların, yolcuların Cuma namazı vaktinde dünyalık bir işle meşgul olmalarında sakınca yoktur.

Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı