Anasayfa Soru ve Cevaplar İlmihal Namaza Dair Bir Soru

PostHeaderIcon Namaza Dair Bir Soru

Soru:  Selamün aleyküm hocam. Namaza sonradan yetişen bir kişi namazını nasıl tamamlar .
Mesela dört rekatlik bir namazın dördüncü rekatında yetişirse hangi sureleri okuyarak namazını tamamlar.

Cevap: İmamla birlikte namaza başlamayan, ikinci, üçüncü veya dördüncü rekatlarda imama uyan kimseye mesbuk denir. Mesbuk ile ilgili ilmihal kitaplarında tafsilatlı açıklamalar vardır. Biz burada mesbuk ile ilgili genel kuralları bildireceğiz.

1-Mesbuk açıktan okunan namazların birinde imama uymuşsa niyetlenir tekbir alır ellerini bağlar ve susar. Gizli okunan namazlarda veya açıktan okunan namazların 3. veya 4. rekâtlerin birinde imama uyarsa niyetlenir, tekbir alır ve Sübhanekeyi okur.

2-İmamla kıldığı rekâtleri kılar kaçırdığı rekâtleri yalnız başına nasıl namaz kılarsa öyle tamamlar.

3-İmamla  kaç rekât kıldığıysa o kadar rekât kılmış sayılır ve oturmalarını ona göre belirler. Mesela; Akşam namazının üçüncü rekâtine yetişse, imamla bir rekât kılacağı için ayağa kalkınca ikinci rekât olur. İkinci rekâttan sonra oturmak gerektiğinden yine oturur. Sonra üçüncü rekâtı kılar ve yine oturur.

4-Mesbuk şuna dikkat etmelidir. Farz namazların ilk iki rekâtinde Fatiha ile beraber sûre veya birkaç ayet okunur. İlk iki rekâtın kaç rekâtını kaçırdıysa kendi kendine kılmaya başlayınca o kadar rekatta Fatiha ile beraber sûre veya ayet okuyacaktır.

          Mesela; Dört rekâtlı bir farz namazının son rekâtına kavuştu. Dördüncü rekâtı imamla kıldı. Selâmdan sonra ayağa kalktı. Besmele-fatiha ve sûre okur ve oturur. Tekrar ayağa kalkar besmele-fatiha ve sûre okur, rekâtı tamamlar. Dördüncü rekâta kalkar besmele ve yalnız fatiha sûresini okuyarak namazı tamamlar.

Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı