Anasayfa Sohbetler Genel SİYER OKUMALARI

PostHeaderIcon SİYER OKUMALARI

SiyerOkumalari

Peygamber Efendimizin, tarihte ve günümüzde örnek olarak gösterilen şahsiyetlerin tümünden tartışmasız olarak üstün olduğunu vurgulayan Hasan Gümüş “Çünkü O’nun hayatı şeffaftır, hayatının her anı bellidir. Şeffaflık yüceliktir. Hayatta utanılacak hiçbir şeyi olmamaktır.” dedi. Rumeli Gençlik Grubu tarafından düzenlenen Siyer Okumaları programının ilki 09 Ekim 2010 Pazar günü Balkan Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Programda yükseköğrenim gençliğine hitap eden Hasan Gümüş Peygamber Efendimizin hayatının herkesçe incelenmesi ve öğrenilmesi gerektiğini kaydetti. Siyer Okumaları seri halde her hafta Pazar günü 17.00 de Balkan Kültür Merkezinde devam edecek.

Peygamber efendimizin hayatını konu alan bilim dalına Siyer-i Nebi denildiğini belirten Hasan Gümüş “İslam’ın temel iki kaynağından birincisi Kur’an-ı Kerim’dir. İkincisi de sünnet-i seniyyedir. Siyer-i Nebi de tarihi olarak Peygamber Efendimizin A dan Z ye hayatını konu alır.” dedi.

Hasan Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençler idol peşinde. ‘İdol’e eskiler nümune-i imtisal derler. Örnek alınan, peşinden gidilen kimse demektir. Şarkıcılardan tutun sporculara kadar idol edinilen kişiler var. Gençler, üstüne başına, kıyafetine idol edindiği kişinin resmini, ismini basıyor. Tarih boyunca ve günümüzde akla gelen bilinen, idol olarak peşinden gidilen kim varsa, felsefeci, siyasetçi, sanatçı vs getirin karşılaştıralım. Peygamber Efendimiz istisnasız bunların hepsinden kıyas kabul etmez şekilde üstündür. Hayatı baştan sona ortadadır ve şeffaftır. Şeffaflık yüceliktir. Çünkü hayatta utanılacak hiçbir şeyi yok demektir. Özel hayatı dahi şeffaftır. Peygamber Efendimizin nasıl yattığı, nasıl yiyip içtiği, tuvalete hangi ayakla girdiği ve hangi ayakla çıktığı bellidir.”

Konuşmasında evrenin yaratılışına da değinen Hasan Gümüş ilk yaratılan şeyin akıl veya sevgi olduğunu söyledi. Gümüş, “Cenab-ı Allah’tan başka hiçbir şey yok iken ilk yaratılan iki şey akıl ve sevgidir, muhabbettir. Muhabbetten de Muhammed (sas) yaratılmıştır. Alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimizin özü sevgidir.” dedi.

Hasan Gümüş, evrenin ve ilk insan Hazret-i Adem’in yaratılışı, Hz. Adem ve Hz. Havva’nın cennetten yeryüzüne indirildikten sonra yeryüzünde buluşmaları ile ilgili bilgiler vererek konuşmasını tamamladı. Siyer Okumaları programı önümüzdeki haftalarda kaldığı yerden devam edecek.

siyer_008_-_Kopya

siyer_002_-_Kopya

Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı