Anasayfa Haber ve Duyurular Haberler “O” (c.c.) NE DEDİYSE ODUR”

PostHeaderIcon “O” (c.c.) NE DEDİYSE ODUR”

2
İslam'da bilgi kaynaklarından en önemlisinin 'vahiy' olduğunu belirten Hasan Gümüş "Beş duyu organı, akıl, tecrübe ve icma gibi bilgi kaynaklarını, tabiat kanunları denilen bütün bilgileri ve ilimleri var eden, en yetkili kanun ve kural koyucu hiç şüphesiz Allah Teala'dır. O ne dediyse odur, ve doğrudur, ve uyulmak mecburiyeti vardır" dedi. Rumeli Gençlik Grubunun düzenlediği ve Edirne Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezi Konferans Salonunda ge
rçekleştirilen "İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri" konulu program çoğunluğunu yüksek öğrenim öğrencilerinin oluşturduğu çok sayıda kişi tarafından ilgi ile takip edildi. Konuşmasında İmam-ı Azam'ın yetiştiği çevre ve ortaya koyduğu hukuk metodolojisi ile ilgili bilgiler veren Hasan Gümüş, İmam-ı Azam'ın çağı aşan ve geleceğe hitap eden ve bu yüzden aşılamayan büyük bir hukukçu olduğunu kaydetti.

Mezheplerin ortaya çıkışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Hasan Gümüş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kur’an-ı Kerim altıbin küsur ayet olarak indi ve vahiy tamamlandı. Peygamber Efendimizin hayatı bitti ve sünnet tamamlandı. Ancak insanların problemleri bitmedi. Kuran ve sünette de herşey ayrıntılı olarak açıklanmamış, genel prensipler getirilmiştir. İnsanların artan problemlerine nasıl çözüm bulunacaktı. İşte kanun koyucu olarak Allah Teala ve Peygamberi Zişan Efendimiz’in getirdiği prensipler ışığında yetkin alimler, yani mezhep imamları Kuran ve sünneti belli usul kurallarına bağlı olarak yorumlama ve meselelere çözümler getirme faaliyetinde bulunmuşlardır.”

İmam-ı Azam’ın baba tarafından İranlı, anne tarafından ise Türk olduğunu belirten Hasan Gümüş İmam-ı Azam ile Hazret-i Ali arasındaki irtibata dikkati çektiği konuşmasında “Her Hanefi biraz da Alevidir” tespitinde bulunarak şunları söyledi: “Tabi, gerçek anlamda Aleviliği kastederek bunu söylüyoruz. İmam-ı Azam bir Kufeli olarak, Mekke ve Medine’den başka Hazret-i Ali Efendimizin de yaşadığı Kufe’yi de görmüş, Eski Yunan ve Roma medeniyetini de tanıyan özgün bir İslam hukukçusudur. İlmi silsilesi de Hazret-i Ali’ye dayanmaktadır.”

Geçtiğimiz yıl Peygamber Efendimiz ile dört büyük halifenin hayatlarının incelendiği “Siyer Okumaları”ndan sonra Hasan Gümüş’ün bu yıl da “Yolumuzu Aydınlatanlar” başlığıyla gençlere yönelik verdiği seminerlerin devam edeceği belirtildi. İlk olarak İmam-ı Azam Ebu Hanife’nin hayatı ve ilmi disiplininin incelendiği seminerler dizisi her hafta pazar günü ikindi sonrası Selimiye Camii yanında bulunan Balkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

2

1

Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı