Anasayfa Haber ve Duyurular Haberler "YENİ BİR OCAK" AÇILDI

PostHeaderIcon "YENİ BİR OCAK" AÇILDI


5
Ankara'da kurulan Yunus Emre Gençlik Kulübü'nün açılış töreninde konuşan Hasan Gümüş "Yenilik her zaman mutluluktur ve heyecan vericidir. Bugün yeni bir ocak açıyoruz. İnşaallah bu ocakta muhabbet, dostluk ve paylaşma ortamı oluşacak" dedi. Merkezi Keçiören'de bulunan kulübün açılış törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK, Keçiören Müftüsü İhsan İlhan ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Hacı Bayram-ı Veli ve Edirne
Açılışa katılanlara hitap eden Hasan Gümüş, Hacı Bayram'ın Akşemseddin'i Edirne'ye gönderdiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Ankara'nın medarı iftiharı Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri, en değerli öğrencisi Akşemseddin Hazretlerini Edirne'ye hediye olarak göndermiş, Akşemseddin hazretleri de Fatih Sultan Mehmet'i yetiştirmiştir. Fatih de muhteşem bir tarihi bizlere hediye etmiştir. Dolayısıyla Edirne, Ankara'ya şükran borçludur. Ecdadımızın nesli bugün Ankara'da yeni bir ocak açıyor. Bu yeni, muhabbet, dostluk ve sohbet ocağımızın Ankara'ya ve milletimize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan temenni ve niyaz ediyorum"

"Dünya Uyanıkken Uyumak Maskaralıktır"
Hizmet çalışmalarında durağanlığın yeri olmadığının altını çizen Hasan Gümüş, İslam'ın değişim ve yeniliğe verdiği öneme dikkati çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü: "İslam'ın ilk emri 'Oku'dur. Ancak ikinci emri de 'Ey yatağına yatmış adam, kalk!' tır. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz kalktı ve yirmiüç sene boyunca hiç durmamacasına hep değişim ve hep yeni şeyler söyleme üzerine hareket etti. Mehmet Akif der ki; 'Bir baksana: gökler uyanık, yer uyanıktır; Dünya uyanıkken uyumak, maskaralıktır!'. Hazret-i Mevlana da şöyle der: 'Her gün bir yerden göçmek, her gün bir yere konmak ne güzel. Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Dün dünde kaldı cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım.' Dolayısıyla kardeşlerimiz bugün Ankara'da yeni bir ocak açıyorlar. İnşaallah bu ocakta muhabbet ve dostluk oluşacak."

Kulüp başkanı Av. Fatih Ünal'ın davetlisi olarak geçtiğimiz günlerde Ankara'ya giden Hasan Gümüş, açılışın ardından kulüp merkezinde incelemelerde bulunarak Av. Fatih Ünal'dan kulübün kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kulüp binasında verilen aşure ikramında konuşan Av. Fatih Ünal da, Edirne'den aldıkları ilham ve hizmet heyecanıyla sosyal çalışmalara devam edeceklerini belirterek katılımlarından dolayı Hasan Gümüş'e teşekkür etti.
Programın ardından Hacı Bayram-ı Veli hazretlerinin türbesini ziyaret eden Hasan Gümüş daha sonra Ankara'dan ayrıldı.

1

2

3

4

5

Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı