Anasayfa Haber ve Duyurular Haberler ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ BAŞLADI

PostHeaderIcon ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ BAŞLADI

10
Vakfımız ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) işbirliğiyle düzenlenen Uluslar arası Öğrenciler Akademisi başladı. Trakya Üniversitesinde eğitim gören çok sayıda uluslar arası öğrencinin katıldığı Akademinin ilk programının konukları iktisatçı yazar Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan ile İstanbul Dersaadet kültür Platformu başkanı Kamil Berse oldu.

Açılış programına başta Vakfımız kurucusu Hasan Gümüş olmak üzere Trakya Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Recep Duymaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak, YTB Trakya Koordinatörü Fatih Ot, vakfı yöneticileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılışta konuşan Vakfımız mütevelli heyet başkanı Av. Şükrü Çeşme, “Edirne Mimar Sinan Vakfı yaklaşık otuz yıldır zaten bu tür akademi programları gerçekleştirmektedir. Yetiştirdiği binlerce öğrenci ile ilim ve irfan ocağı olan Vakfımız adeta görünmeyen bir üniversite durumundadır” diyerek katılımcılara teşekkür etti. Programda, rektör yardımcısı, il milli eğitim müdürü ile il gençlik ve spor müdürünün selamlama konuşmalarının ardından misafir konuşmacılar kürsüye geldi. “Arı, kovanın dışına çıkmazsa bal yapamaz!” İlgi ile takip edilen programda “Küreselleşen Dünyada Türkiye” başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Nazif Gürdoğan şunları kaydetti: “Değişen dönüşen bir dünya var. Artık kimsenin kendi sınırları içerisinde kalması mümkün değildir. Sınırlarının dışına çıkmayan insanlar kendilerini geliştiremezler. Arı kovanının dışına çıkmazsa bal yapamaz. O yüzden insanda kendi sınırlarının dışına çıkıp dünyayı tanımalı. Artık dünya çok küçüldü bir bilgisayar ekranına sığar hale geldi. Değişime direnilmez, değişime direnmek değil yönetmek önemlidir. Bu programların amacı da biraz bu sizlerin Türkiye’yi tanıması, kendi ülkenizle Türkiye’yi karşılaştırmanız, buranın imkanlarından yararlanmanız, oranın imkanlarını buraya getirmeniz ve böylece bir dinamizm, bir canlılık sağlamanızdır. Somut olarak söylemek gerekirse Edirne’nin ciğerini ve köftesini dünyaya tanıtabilmenizdir. Herkes iyilikte güzellikte yarışmalı. İyilikte güzellikte yarışırken her şeyi ekonomiye indirgemeyelim. ‘Para her şey’ dersek, para için her şey yapılır. Onun için bu yarışma kazanma yolunda bir yarışma değil, daha iyisini ortaya koyma yolunda olmalıdır. “Dünya barışına giden yol ticaretten geçer.” Kare dünyada herkes birbirine bağlıdır. Küre dünyada ise bağımsız olmak önemliydi, ama şimdi kapalı toplulukların ayakta kalması mümkün değildir. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ülke kendi imkanlarıyla, ekonomisiyle ayakta kalamaz. Herkes yardımlaşmak, ticaret yapmak zorundadır. Ticaretin olduğu yerde kavga olmaz. Dünya barışına giden yol ticaretten geçer. Bu yüzden ticaretin olduğu ülkelerde savaş olmaz.” Programın ardından katılımcılar Balkan Kültür Merkezi bahçesinde çay ve ikramlar eşliğinde bir süre sohbet etti.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı