Anasayfa Soru ve Cevaplar İlmihal

PostHeaderIcon İlmihal

PostHeaderIcon Seyahatte Namaza Dair Bir Soru

Soru: Selamün Aleyküm Hocam. Şehirlerarası otobüsle seyahat ediyordum, yaşanan aşırı trafik sıkışıklığından dolayı otobüs otogara ikindi vaktinin girmesine müteakip gelebildi. Otobüs dolu ve sıkışık olduğundan dolayı oturduğum yerden de namazımı eda edemedim, bu durumda ne yapmalıyım? kılamadığım öğle namazınım hükmü nedir? Öğle namazımı nasıl eda etmem gerekir?

Devamını oku...

 

PostHeaderIcon Namaza Dair Bir Soru

Soru:  Selamün aleyküm hocam. Namaza sonradan yetişen bir kişi namazını nasıl tamamlar .
Mesela dört rekatlik bir namazın dördüncü rekatında yetişirse hangi sureleri okuyarak namazını tamamlar.

Cevap: İmamla birlikte namaza başlamayan, ikinci, üçüncü veya dördüncü rekatlarda imama uyan kimseye mesbuk denir. Mesbuk ile ilgili ilmihal kitaplarında tafsilatlı açıklamalar vardır. Biz burada mesbuk ile ilgili genel kuralları bildireceğiz.

Devamını oku...

 

PostHeaderIcon Kaza Namazı

Soru: Kaza namazı olan kişi, sünnet namaz kılabilir mi?
Cevap:
Şafii mezhebine göre kazası olan kimsenin sünnet ve cenaze namazı gibi farz-ı kifaye olan namazları kılması haram olduğu gibi , farz olmayan Kabe tavafını eda etmesi de haramdır. Çünki yemek , uyku, ticaret ve iş zamanı müstesna bütün zamanını kaza kılmaya vermek mecburiyetindedir.

Hanefi mezhebinde ise ; beş vakit namazın sünneti, duha-kuşluk-tesbih ve teravih gibi, hakkında hadis varit olan sünnet , kaza olsa da kılınacaktır. Fakat diğer nafile namazları kılmaktansa kaza ile meşgul olmak daha efdaldir. Bu hususta Ömer Nasuhi Bilmen Hocanın Büyük İslam ilmihalinin namazın edası ve kazası bölümünde konu ile ilgili geniş detaylı ve açılayıcı bilgiler vardır. Okumanızı tavsiye ederiz. Sünnet ve nafileler Peygamber (SAV) Efendimizin şefaatine günahlarımızın affına ve hadisi kutside belirtildiği gibi cenab-ı hakkın kulunu sevmesine , kulun cenab-ı hakka yaklaşmasına vesile olur.

 

PostHeaderIcon Abdest Suyu

Soru: Abdest alınabilecek temiz sular hakkında bilgi verebilirmisiniz? Güneşte ısınan suyun hükmü nedir?
Cevap:
Hanefi mezhebine göre su temiz olduktan sonra ister ateşte ister güneşte ısıtılmış olsun onu kullanmakta bir sakınca yoktur. Şafii mezhebine göre ise sıcak bir memlekette madeni kapta ve güneşte ısınmış suyu vücutta kullanmak mekruhtur. Ama eğer su madeni bir kap değil de plastik , toprak , cam gibi bir kapta ısınmış ise sakıncası yoktur.
 


Duyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI
2018 YILI 1. DÖNEM SOHBETÇİ LİSTESİ

Devamını oku...
 

 

 Edirne Mimar Sinan Vakfı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi program özeti için tıklayınız...

 

Uluslarası Öğrenciler Akademisi başvuru formu için tıklayınız...

 

YTB-EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI 2016

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER AKADEMİSİ

            Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın desteği ile Edirne Mimar Sinan Vakfının bu sene 3. cüsü düzenlediği Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi Edirne’de yükseköğrenim gören Uluslararası Öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel donanımlarının güçlendirilmesini, ilgi ve çalışma alanlarına ilişkin yeni olanakların sunulmasını hedefleyen bir eğitim programıdır. 

Devamını oku...
 

Copyright © 2009 Mimar Sinan Vakfı