Rumeli Gençlik Grubu, Gençlik Çaliştayinda…

 

 

Rumeli Gençlik Grubu üyeleri Ulusal Gençlik ve Spor Politika Belgesi'nin altyapısının hazırlandığı bölgesel gençlik çalıştayına   katıldı.

HaberlerDuyurular

 

 

Rumeli Gençlik Grubu üyeleri Ulusal Gençlik ve Spor Politika Belgesi'nin altyapısının hazırlandığı bölgesel gençlik çalıştayına   katıldı.

 

 

Rumeli Gençlik Grubu üyeleri Ulusal Gençlik ve Spor Politika Belgesi’nin altyapısının hazırlandığı bölgesel gençlik çalıştayına   katıldı.

Edirne Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen Bölgesel Gençlik Çalıştayına;  Lise ve üniversite eğitimi gören çok sayıda öğrenci Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale illerinden gelen eğitim ve gençlik alanında hizmet veren çeşitli devlet ve sivil toplum kuruluşları yanında  Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Hakan Hakyemez, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Şevki Akkaya, Gençlik ve Spor Bakanlığı üst düzey yöneticileri, Edirne Vali Vekili Nedim Özırmak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ve diğer davetliler katıldı.

Çalıştayda konuşma yapan Müsteşar Hakyemez, “Bölgesel çalıştaylarımızı gençliğimizin daha güzel yarınlara erişmesini sağlamak, her anlamda, sadece bölgesinde değil, küresel anlamda da lider olma yolundaki Türkiye’nin alt yapısını oluşturacak gençlerin, lider Türkiye’yi inşa etmesine vesile olmak amacıyla düzenliyoruz. Bölgesel çalıştaylarımız gelecek yıl mayıs ayında düzenlenecek Gençlik Şurası’na hazırlık niteliği taşıyor. Göreve başladığımızda sadece 1988 yılında bir gençlik şurası yapıldığını öğrendik ve hemen kolları sıvadık. Zaten görev, yetki ve sorumluluklarımız arasında Ulusal Gençlik ve Spor Politika Belgesi’nin hazırlanması var. Biz işte bunun için çalışmalara başladık. ‘Bunu sağlam temellere oturtmak için bir şura düzenleyelim’ dedik ve bunu tüm bölgelere yaydık. 16 ilde çalıştaylara başladık”  dedi.

Bölgesel çalışmalara önem verdiklerinin altını çizen Müsteşar Doç. Dr. Hakyemez, “Bu yaptığımız çalışmalar salonları doldur-boşalt değil. Bu çalıştaylarda tartışılan konular, sorunlar kitapta kalmayacak, bir sonraki şurada çözülmek zorunda. Biz göreve başlarken, ‘amatör ruhla çalışıp, profesyonel işler çıkaracağız, devamlı üreteceğiz, lider Türkiye’nin inşasında temeller atacağız, masa başında oturmayacağız, sahada olacağız’ dedik. Yapmak, üretmek zorundayız” diye konuştu.

Gençliğinin Altyapısı, Sosyal Hayatta Gençlik, Sağlık, Spor ve Çevre, Etik ve İnsani Değerler, Demokrasi ve Katılım Bilinci başlıklı konular  ve alt başlıkları, komisyonlarca akademisyen moderatörler yönetiminde çeşitli oturumlarda  görüşülerek  raporlar hazırlandı.

Rumeli Gençlik Grubu  çalıştay raporuna aşağıdaki maddelerle katkıda bulundu:
-Sahip olduğumuz Medeniyet Şuuru gençlere doğru ve etkili bir şekilde anlatılmalıdır.
-Balkan Coğrafyasında yaşayan dost ve akraba toplulukların gençleriyle iletişim canlandırılmalı çeşitli etkinlikler, eğitimler ve geziler tertip edilerek tarihimizden gelen bağlar canlı tutulmalıdır.
-Tarihimiz her alanda etkili ve doğru şekilde uzman kişilerce anlatılmalıdır.

Çalıştay ‘ 2023 Medeniyet Vizyonu ve 2023 Gençliği’ konulu kapanış oturumu ile son buldu.

 

GenclikCalistayi_2

GenclikCalistayi_3

 

Edirne Mimar Sinan Vakfı

Takip Edin...

Haber & Duyuru

Sohbetler

Soru & Cevap

Sohbet Takvimi