Eğitim Faaliyetleri

Çocuklarımızın, delikanlılarımızın, ailelerimizin, düşkünlerimizin, gariplerimizin, yoksullarımızın, çevremizin, hizmetinde olmak… Bu işler ne yüce ne şerefli işlerdir.
HaberlerDuyurular

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI KURUCULARI ADINA

Medeniyetimizin kutup yıldızları vardır. Edebiyatta, sanatta, ilimde, tefekkürde, hukukta, siyasette kutup yıldızlarımız… Vakıf eserlerimizin inşasında kutup yıldızımız ise Mimar Sinan’ dır. Bundan dolayı vakfımızın adını Mimar Sinan koyduk. Mimar Sinan Edirne’ dedir. Mimar Sinan İstanbul’dadır. Mimar Sinan Anadolu’dadır. Mimar Sinan Afrika’dadır, Balkanlar’dadır. Mimar Sinan bizim coğrafyamızın her yerindedir.

Hasan GÜMÜŞ

Sigara Ile Mücadele

Edirne Mimar Sinan Vakfı Öğretmenler Platformu’nun düzenlediği aylık etkinlikler kapsamında mart ayında Vakfımızda, alanında profesörlük unvanı alarak insanlığa ve sivil toplum örgütleri aracılığı ile halk sağlığına büyük katkı ve hizmetleri olan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Celal Karlıkaya konuk oldu. Bu ayki etkinlikte Yeşilay Derneği Edirne Temsilciliğinin de katkıları oldu. Yeşilay Derneği Edirne Temsilcisi Sebahattin Bilgiç, Öğretmenler Palatformu’na toplum sağlığına yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür ederek, Yeşilay’ın hedeflerinden bahsetti.

 

“Stratejik Derinlik” Üzerine

“Stratejik Derinlik” Üzerine

     Rumeli Gençlik Grubu kültür programlarına devam ediyor. Kültür buluşmalarının bu haftaki programında Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ‘Stratejik Derinlik’ isimli kitabı masaya yatırıldı. Program 30 Nisan 2010 Cuma günü akşamı Balkan Kültür Merkezi Mimar Murat Yılmaz Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Siyer Okumalarinin Konuğu Fehim Ahmet Oldu

Siyer Okumalarinin Konuğu Fehim Ahmet Oldu

Rumeli Gençlik Grubu tarafından gençlere yönelik olarak düzenlenen ve Vakfımız kurucu başkanı Hasan Gümüş’ün katılımıyla her hafta pazar günü gerçekleştirilen Siyer Okumaları programının şubat ayının son haftasındaki konuğu Batı Trakya’dan Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet oldu. 26 Şubat 2012 günü Balkan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda Fehim Ahmet’i takdim eden Hasan Gümüş “Bugünlerde yapacağımız umre ziyaretine gidiş günümüz belli olmadığı için programı devam ettirmesi için Fehim Ahmet’i davet ettim. Fehim Ahmet Hoca, Vakfımızın kuruluşunda emeği olanlardan ve Vakfımızın ilk mezunlarındandır. Katıldığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

Yaz Etkinlikleri

                    Edirne Mimar Sinan Vakfı Yaz aylarında ise; ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin tatilde boş vakitlerini daha...

Ramazan’a Dair En Eski Türkçe Eser

Ramazan-ı şerif… Bu rahmet ve mağfiret ayı, bu müstesna ibadet ve niyaz mevsimi üzerine, yüzyıllardır kim bilir nice yazar sayfalar doldurmuş, nice vâiz ve hatip konuşmalar düzenlemiştir. Çok zengin olan Türk edebiyatında bunların en güzellerinden biri de Behçetü’l-Hadâik adlı sevimli ve renkli eserde bulunuyor.

Şimdi eseri kısaca tanıtalım:

Varlığı 1945 yılında keşfedilmiş olan bu antika değerindeki kitap, halen Ankara, İstanbul ve Almanya üniversiteleri Türkiyat araştırıcıları tarafından tetkik edilmektedir; çünkü Türk dili ve edebiyat tarihi bakımından son derecede mühim sayılıyor. Büyük bir ihtimalle Anadolu Selçukluları zamanında yazılmış olup, maalesef olgun ve bilgin yazarının kimliği kesinlikle tespit edilememiştir. Elde bulunan (biz 4 tanesini bilmekteyiz) yazma nüshalarının en eskisi 703 hicri / 1303 miladi tarihini taşır ve faksimile olarak neşredilmiştir. Behçetü’l-Hadâyık, (Nşr. Prof. İsmail Hikmet ERTAYLAN), İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Yayınları 859, İstanbul 1960.

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI

"Mülkün Gerçek Sahibi Yaratıcısıdır"

Yaratıcı, mülkün yönetimini geçici sürelerle insanlara bırakmıştır. İnsanların kendilerine tahsis edilen mülkü kişisel mülk olmaktan çıkararak, yararını mahlükata bağışlamalarına vakıf denir. Vakfın mülkiyeti Cenab-ı Allah’a, yararı mahlûkata aittir. Vakıf diğergamlıktır. Vakıf merhamettir. Vakıf şefkattir. Vakıf paylaşmadır. Vakıf hizmettir. Şu bir gerçektir ki; merhamet edene merhamet edilir, derde merhem olanın derdine merhem olunur, şefkat edene şefkat edilir, hizmet edene hizmet edilir.

Edirne Mimar Sinan Vakfı

Takip Edin...

Haber & Duyuru

Sohbetler

Soru & Cevap

Sohbet Takvimi

EDİRNE MİMAR SİNAN VAKFI

BİZE YAZIN

12 + 9 =

ADRES

Babademirtaş Mah, Mimar Sinan Cad, Hatice Hatun Sok,No:4, Selimiye Camii Otoparkı Yanı 
Edirne / Türkiye

+90 ( 284 ) 213 06 03

bilgi@mimarsinanvakfi.org

Banka Hesap Numaraları

Kuveyt Türk
TR18 0020 5000 0955 0805 6000 01
Türkiye Finans
TR86 0020 6001 0399 0500 01